Menu

Melasa Szoł

Probably the best melasa in the world since 2006.

Netykieta - Czy wiesz co to jest?

m_e_l_a_s_a
Netykieta, czyli coś o czym każdy szanujący się Internauta powinien wiedzieć!

Zacznę od tego, że w tak dużej sieci, jaką jest Internet, obowiązują pewne zasady. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia Netykiety. Widać to choćby po ilości łańcuszków szczęścia wysyłanych przez komunikatory lub pocztę e-mail. Także statusy opisowe typu "Moja dupa jest wielka"; "Życie jest nowelą" itp. nie są potrzebne. Statusy (według netykiety) służą po to, by informować o czymś bardzo ważnym, lub kiedy jest się skorym do rozmowy lub nie. W innych wypadkach nie powinno się pisać bzdur. Jeszcze a propos komunikatorów - nie należy nadużywać emotikon, bo po pierwsze - tracą one swoją wymowę i po drugie - niektórzy nie lubią dostawać wiadomości złożonej wyłącznie z emotikon.
Netykieta opisuje dobre maniery w sieci. Jest to sieciowy Savoir-vivre. Każdy, kto się do nich stosuje, wykazuje się kulturą. Jednak niewiele osób zna Netykietę, ale nie przestrzeganie jej nie jest karalne. W niektórych przypadkach - powinno być. Patrząc na to z innej strony, wiele osób nie zaistniałoby w sieci, gdyby przestrzegaliby Netykiety. Ponadto, czasem negatywne komentarze na stronach internetowych i blogach bywają budujące, sprawiają, że coś się dzieje, do nudnego bloga mogą wprowadzić życie.

A teraz coś o Blogach - spamowanie. Nie jestem odosobniona, bo wszystkich irytuje fakt, że niektóre osoby wpisując się do księgi gości, komentując jakiś wpis, reklamują swojego bloga. Nie mam nic przeciwko reklamie, jeśli ktoś przesyła mi prywatną wiadomość, że chciałby, abym zamieściła np. link do jego strony. W takim przypadku zastanowię się, przeczytam i z pewnością po pozytywnym rozpatrzeniu prośby - zamieszczę.

Każdy, kto wypowiada się na forum internetowym, powinien zwrócić uwagę na regulamin obowiązujący na tym forum.
np. Osoba A - pisze na forum temat "a", potwierdza i publikuje. Po kilku minutach okazuje się, że osoba A zapomniała coś dopisać, zamiast edytować post, pisze kolejną wiadomość pod tematem a i kilka kolejnych postów. Takie zdarzenia są beznadziejne i niepotrzebne.
Tak, więc Netykieta jest potrzebna, każdy kto posiada dostęp do Internetu, mózg i trochę przyzwoitości zastosuje się do (chociaż) części zasad opisanych w tym zbiorze. Nie muszę chyba mówić jak kończą osoby wysyłające łańcuszki...

Netykieta dostępna jest pod adresem

http://www.netykieta.dlawas.net/

 

P. S.

Coś przyjemnego do posłuchania:

 

 

© Melasa Szoł
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci